Saxonia

Kontakt

ul. Pomorska 571, Łódź

Ślub w plenerze

ślub w plenerze

W ostatnich latach wzrasta popularność ślubów i wesel w plenerze. Nie ma się co dziwić, bowiem ten uroczysty dzień staje się tym samym nie tylko niezwykłym wydarzeniem dla młodej pary, ale również pozostawia niezwykłe wspomnienia u gości.

Przygotowanie ślubu w plenerze

Do zawarcia związku małżeńskiego w plenerze trzeba się przygotować nieco inaczej niż do ślubu tradycyjnego. Przede wszystkim wymaga on poświęcenia nieco więcej czasu i energii.

Jeśli w plenerze ma być przeprowadzony ślub kościelny lub konkordatowy, trzeba pamiętać, że zgodę musi wydać biskup ordynariusz. Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje bowiem, że śluby mogą być udzielane w miejscach wyświęconych, czyli w kościołach i kaplicach. W wyjątkowych sytuacjach natomiast na ślub w innym odpowiednim miejscu może zezwolić właśnie biskup.

W przypadku ślubu cywilnego „Prawo o aktach ślubu cywilnego” zakłada możliwość zawarcia małżeństwa poza lokalem Urzędu Stanu Cywilnego, o ile miejsce, w którym ślub będzie udzielany, nie zakłóca powagi i dostojności uroczystości oraz pozwala na zachowanie bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Oznacza to, że w dobrze przygotowanym, licującym z godnością ceremonii, bezpiecznym dla wszystkich uczestników miejscu, ślub cywilny, na wniosek osoby zwierającej małżeństwo, można zawrzeć.

O czym pamiętać przy planowaniu ślubu w plenerze

Nie ulega wątpliwości, że jedną z podstawowych kwestii przy planowaniu ślubu w plenerze jest zapewnienie uczestnikom dachu nad głową. Nie chodzi tylko o ochronę przed deszczem, ale również przed innym czynnikami, np. słońcem, kurzem itp.. Warunki atmosferyczne w przypadku ślubu i wesela w plenerze mogą mieć wpływ na całość ceremonii, jednak współczesne możliwości przygotowania miejsca uroczystości pozwalają na naprawdę dużą dozę swobody.

Miejsce zaślubin i namioty dla gości powinny być przestronne, ponieważ w otwartej przestrzeni ruchy ludzi są bardziej zamaszyste. Bardzo istotna jest ich czystość namiotu i jego wystrój – to zawsze zwraca uwagę. Nie mniej ważne jest zapewnienie gościom łatwego dostępu do toalet.

Czynnikiem, który może zadecydować o powodzeniu wesela, jest sprawne podawanie smacznych posiłków. W przypadku wesela w plenerze ma to znaczenie o tyle, że łatwiej w tej sytuacji o potknięcia czy potrącenia. Dlatego miejsce i osoby, które przygotowują przyjęcie, powinny być sprawdzone i mieć doświadczenie w organizacji tego typu imprez.

Jeśli nie ślub, to może wesele w plenerze?

Weselna zabawa na świeżym powietrzu ma zupełnie inny wymiar niż w sali. Goście czują się często swobodniej, a mniej formalny nastrój sprzyja serdeczniejszym, bardziej bezpośrednim kontaktom i rozmowom. Łatwiej w takiej sytuacji nawiązywać znajomości pomiędzy członkami rodzin państwa młodych.

Wesele na świeżym powietrzu to także dużo większe możliwości zastosowania oryginalnego wystroju. Można pokusić się o dodanie dużej ilości kwiatów, małych elementów architektonicznych, piękne udekorowanie drzew i oświetlenie alejek ogrodowych romantycznymi lampionami.

Jeśli wesele odbywa się przy ładnej pogodzie, to rozgwieżdżone niebo będzie dodatkowym niezapomnianym akcentem uroczystości, a dźwięki weselnej muzyki na długo pozostaną w  pamięci gości.

Sprawdź naszą galerię zdjęć i ofertę na ślub w plenerze